Erinevad jalad
Kliki pilt suuremaks
Igal linnuliigil on isemoodi jalad, kõigil kohastunud täpselt nende eluviisi, elukoha või toitumistavade järgi. Ülaloleval pildil on näited 6 Eestis enamjaolt tavalise linnuliigi kohta (ülevalt vasakult alates)
1. Rasvatihane -hoidub alati puude lähedusse, mistõttu on tema jalad hästi arenenud vilkaks liikumiseks peentel puuokstel. Saab hästi hakkama ka teistsugustel pindadel - näiteks kaameral turnimisega.
2. Laululuik - pesitseb üksikutel rabajärvedel ja merelahtedel. Kuna kogu elu on tihedalt seotud veega, siis on eriti tähtis, et jalad võimaldaksid head liikumist vees. Laiad ujulestadega varustatud koivad saavad selle ülesandega hästi toime.
3. Suur-kirjurähn - lind, keda peaaegu alati kohatakse vertikaalsetel puutüvedel turnimas. See tähendab, et varvaste otstes peavad olema tugevad ja teravad küünised, mis hoiaksid rähni kindlalt ka näiteks siis, kui on vaja puutüvesse auku toksida.
4. Pasknäär - liigub nii puude okstel kui maas. Jalgadel on tugevad küünised okstest haaramiseks.
5. Porr - otsib oma toitu - putukaid ja selgroogseid - peaaegu alati otse puude tüvedelt ja jämedamatelt okstelt, väga harva näeb teda peenikestel okstel liikumas. See tähendab, et küünised peavad olema eriti teravad ja kindlad, sest ehkki lind ise on väike, tuleb tal toime tulla sisuliselt püstloodsetel seintel ronimisega.
6. Sinikael-part - tihedalt veega seotud eluviisi tõttu on välja arenenud laiad lestakujulised jalad, mis lubavad tõhusalt ujuda, kuid on kuival maal liikumiseks pisut ebamugavad.
0 kommentaari:
Postita kommentaar